foe_and_pl_b1_480x320

World of Warships – poradnik

World of Warships – poradnik

World of Warships to bezpłatna gra internetowa, która przenosi nas w czasy II Wojny Światowej, na szerokie wody. Imponująca grafika i dynamika gry sprawiają, że gracz odnosi wrażenie, jakby rzeczywiście płynął po bezbrzeżnych wodach oceanu, w samym centrum konfliktu zbrojnego. Celem gry jest prowadzenie wojennych bitew na otwartym morzu z drużyną przeciwną. To, która drużyna wygra, zależy od wyboru statku, amunicji, zręczności gracza, umiejętności taktycznych, planowania i przede wszystkim od znakomitej współpracy. Aby wygrać bitwę, należy wykrywać wrogów i grupowo atakować przeciwników – to zwiększy szanse powodzenia. Z poniższego poradnika do World of Warships dowiesz się jak rozpocząć grę i dołączyć do wojennej marynarki.

Zostań kapitanem okrętu

Każdy kapitan musi posiadać swój okręt. Wybór statku jest więc pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, aby dołączyć do gry. W trakcie gry okręty są oznaczone odpowiednimi kolorami. Biały statek należy do gracza, zielone statki to okręty sojuszników, natomiast czerwone – przeciwników. Każdy typ statków posiada unikalne cechy, o których warto wiedzieć przed dokonaniem ostatecznego wyboru swojego okrętu.

  • Niszczyciele – to okręty, które pływają po szerokich wodach i nie boją się otwartych, nieosłoniętych przestrzeni. Idealne dla użytkowników, którzy lepiej czują się w prowadzeniu otwartego ataku od działań defensywnych. To statek dla nieustraszonych, którzy nie szukają bezpiecznego miejsca do przeczekania najgorszego niebezpieczeństwa, ale biorą sprawy w swoje ręce, bo wiedzą, że tylko w taki sposób można zdobyć doświadczenie (i punkty). Niszczyciele posiadają wysoką manewrowość i świetnie radzą sobie w starciu z okrętami ciężkimi, takimi jak lotniskowce i pancerniki.

niszczyciel w world of warships

  • Pancerniki – to statki, które najczęściej spotkamy pomiędzy wyspami. Nieustraszone – lekceważą niszczycieli, pomimo tego, że te są dla nich największym zagrożeniem, posyłając je na samo dno oceanu. Prowadzą działania artyleryjskie i sieją postrach wśród krążowników. Przeznaczone do walki na duży dystans.

pancernik w world of warships

  • Krążowniki – jak sama nazwa wskazuje, krążowniki krążą wokół ciężkich okrętów swojej floty, doskonale je osłaniając. Prowadzą działania w grupie, ignorując niszczycieli, za to mają się na baczności wobec pancerników, z którymi toczą ogniowe starcia. Nieduże, ale funkcjonalne – skutecznie bronią własne okręty przed niszczycielami oraz wrogim lotnictwem.

krążownik statek

  • Lotniskowce – tylko one są w stanie zmierzyć się z lotnictwem przeciwników. Do głównych zadań lotniskowców należy prowadzenie działań zwiadowczych – to właśnie lotniskowce zbliżają się do wrogiego okrętu na bardzo bliską odległość. Skutecznie zatapiają wrogie statki z dużego dystansu. Kierując lotniskowcem najlepiej wybrać bezpieczne miejsce, z którego swobodnie można sterować samolotami. Lotniskowce posiadają trzy rodzaje samolotów:
  1. ombowce torpedowe – skutecznie zwalczają każdy rodzaj wrogiego statku, atakując od burty
  2. bombowce nurkujące – sterując tym samolotem, pociski należy zadawać od dzioba lub rufy statku
  3. myśliwce – myśliwców użyjemy, jeżeli zechcemy przechwycić samolot przeciwnika

lotnikskowiec

Gracz, mając świadomość mocnych i słabych stron okrętów oraz ich ogólnej specyfiki, wybiera jeden z nich i właśnie nim prowadzi działania wojenne. Bez względu na wybrany typ statku, może atakować nim każdy okręt wroga, jednak znając charakterystykę swojej maszyny, ma szansę przewidzieć ostateczny skutek starcia. Cechą wspólną wszystkich okrętów jest posiadanie kilku dział głównej baterii przez każdy statek. Każde z nich ma osobny wskaźnik, który informuje o gotowości do strzału (zapala się na zielono). Dodatkowo, cechą wspólną niszczycieli i niektórych krążowników jest obecność wyrzutni torpedowych, o czym warto pamiętać podczas bitwy. Po wybraniu preferowanego statku, gracz może rozpocząć grę, wybierając opcję „Bitwa”. Przydział do drużyny jest automatyczny.

Sterowanie okrętami – klawisze

Sterowanie statkami nie jest skomplikowane. Wystarczy znajomość funkcji kilku klawiszy, a także podstawowa wiedza na temat mechaniki pojazdu, aby skutecznie kierować okrętem. Jeśli chcesz zahamować, pamiętaj, żeby zrobić to chwilę wcześniej – okręt nie zatrzymuje się od razu.

Podstawowymi klawiszami do sterowania, które należy zapamiętać są W, S, A, D. „W” to klawisz, który gracz powinien wybrać, chcąc zwiększyć prędkość okrętu, „S” natomiast służy do zwalniania. Jeśli wybierzemy „A”, statek skręci w lewo, jeśli „D” – w prawo. Pomocne będą również klawisze „Q” i „E”. „Q” blokuje ster w prawo, „E” – w lewo. Aby wystrzelić pojedynczy pocisk z dział należy jednokrotnie kliknąć LPM (lewy przycisk myszy). Podwójne kliknięcie powoduje wystrzelenie salwy z głównej baterii, z kolei przytrzymanie LPM to wyrzucenie ognia sekwencyjnego.

Przycisk „Shift” uruchamia widok lornetowy. Aby przełączyć pociski na wyrzutnię torped (oczywiście w tych okrętach, które mają taką funkcję), należy wybrać „3”. Jeśli zechcemy zmienić szerokość stożka torped, także klikamy trójkę. W przypadku lotniskowców jest nieco inaczej. Sterowanie lotniskowcem odbywa się poprzez wyznaczanie punktów docelowych za pomocą myszy. Klawisz „M” zaprowadzi nas do minimapy, która będzie pomocna w opracowaniu planu taktycznego. Właśnie tam znajdują się informacje o rozmieszczeniu statków wrogich i sojuszniczych, a także o aktualnym położeniu oraz o kluczowych punktach strategicznych, które warto zdobyć. Jeżeli będziesz potrzebować pomocy, wciśnij i przytrzymaj F1.

Amunicja i torpedy

Znajomość rodzajów pocisków jest bardzo ważna, jeżeli poważnie myślimy o zwycięstwie. W tej grze, gracz ma do dyspozycji dwa rodzaje amunicji:

  • pociski przeciwpancerne – ten rodzaj amunicji jest w stanie spowodować naprawdę ogromne uszkodzenia wrogiego okrętu, jeśli tylko będzie w stanie przebić pancerz statku. Jeżeli eksploduje wewnątrz obranego celu, może wysadzić nawet całą amunicję przeciwnika i zniszczyć statek zupełnie.
  • pociski odłamkowo-burzące – ten rodzaj pocisków zadaje średnie uszkodzenia, bez względu na rodzaj celu. Możemy więc używać ich w stosunku do każdego wrogiego okrętu. Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza odnośnie budowy statków – zastosowanie pocisków odłamkowo-burzących odniesie największy rezultat szczególnie wobec lotniskowców i niszczycieli, które mają mniejszy pancerz, a każdy pożar może je znacznie osłabić.
  • torpedy – wyrzutnie torpedowe są stosowane zazwyczaj w przypadku niszczycieli, a także niektórych krążowników. Nie zawsze jednak warto z nich korzystać, pomimo, że ich użycie wywołuje ogromne spustoszenie i straty dla wroga. Ze względu na mały zasięg torped, korzystamy z nich wyłącznie wtedy, kiedy znajdujemy się wystarczająco blisko celu ataku. Przełączenie amunicji na torpedy następuje poprzez naciśnięcie klawisza „3”.

Zdobywaj doświadczenie

Zdobywanie doświadczenia to jeden z głównych celów gry – tylko w taki sposób możemy wskoczyć na wyższy poziom, a wiąże się to także z odblokowaniem nowych możliwości. Doświadczenie zdobywa się przede wszystkim w walce – im więcej wygranych bitew, tym lepiej. Wymaga to jednak czasu i dużo cierpliwości. Za zdobyte punkty można wykupić lepsze wyposażenie, nowe statki oraz badania. Dla niecierpliwych – istnieje możliwość wykupienia konta Premium.

Dodano:

05/31/2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*